středa 17. října 2007

Grafy z Horní Branné

Tak pro zajímavost dvoje data z Unilogu ze soutěže, zmíněné v předchozím příspěvku.
Nejprve druhý let, tam je hezky vidět, že i v celkem mizerném vzduchu se dá chytit i těsně nad zemí a let ještě slušně protáhnout. To jsou ty zmíněné F3K zvyky - i pár metrů nad zemí má smysl zabojovat!
Poslední let je pak ukázka divočiny nahoru, dolů a až poměrně těsně nad zemí mírná nulka... Jak vidno, ani velmi slušná výška po motorovém letu by sama o sobě nestačila, nebýt trochy manévrování a hledání lepšího vzduchu.

sobota 13. října 2007

Rozloučení se sezónou RCEJ

Se sezónou RCEJ jsem se rozloučil dnes v Horní Branné a to dokonce vítězně... Hodně zajímavá soutěž s extrémně komplikovanými termickými podmínkami - poměrně vítr, turbulence za lesem - žádná legrace. Můj "hybrid" ale létá prostě dobře, to se nedá okecat, slabinou byl dnes pouze pilot - kdybych nepřistával s prominutím jako naprostý idiot, tak jsem vyhrál poměrně drtivým rozdílem, takhle to bylo jen tak tak...
Za co bych ale naopak docela pochválil je fakt, že u mě pořád docela dobře fungují staré F3K návyky. V podstatě mě zachránily hned ve dvou kolech - v prvním kole jsem se chytil do stoupáku snad jen 15 metrů nad zemí a z této výšky jsem přidal k tragicky vypadajícímu letovému času skoro 2 minuty, v dalším kole zase zafungoval reflex na úzkou silnou bublinu - v asi 40ti metrech jsem letadlo nekompromisně postavil na ucho do extrémně utažené středící zatáčky a letěl do výšky jak ve výtahu - také to hodně pomohlo. Asi budu muset oživit mého Sharka F3K a zase vyrazit na pár soutěží házedel - opravdu to má mimořádně kladný vliv na nácvik termických manévru v menších výškách - velmi doporučuji!!!

Co dodat k RCEJ? V sezóně 2007 jsem letěl 4 soutěže klasické a 1 "polooficiální" na Písnici. Bral jsem 2 vítězství a 1 třetí místo, to není zas tak špatné na to, že mám pouze jeden model navržený čistě intuitivně bez přípravy a ani tréningu jsem tak moc nedal. Myslím si, že v sezóně 2008 budu s touto kategorií pokračovat, soutěže mi přijdou docela zábavné a člověk opravdu musí něco naplachtit, je to docela výzva.

pátek 12. října 2007

Je na čase představit mého mazlíčka


Jmenuje se Surprise 15, má 2200mm rozpětí, 36 dm2 plochy a motor NEU F5F s ní při příkonu od 1400W nahoru velmi slušně cvičí :-)

neděle 7. října 2007

První test 2,4GHz FASST

Před pár dny mi dorazila nová hračka - Futaba 6EX 2,4GHz. Tentokrát to není pro mě, ale pro syna, potřeboval jsem pro něj nějakou jednoduchou počítačovou soupravu, kterou unese a tak jsem to spojil s testem nové technologie.
V neděli s tím syn odlétal celou soutěž RCEN s modelem Filip 400. Stručně řečeno bez potíží, na rovinu ale říkám, že nešlo o nějak extrémní podmínky. Já sám létal se Surprise 15 řízenou běžnou 35MHz daleko dále a taky bez jediného záškubu, takže to prosím nikdo neberte ve smyslu, "jak je to wifi super a klasika na nic"!! Každopádně ale základní funkčnost pro dosah ve vzduchu do cca 400-500m je ověřena, časem dojde i na divočejší testy.
Co se týče vlastní soupravy, tak je to docela hezké rádio, byť samozřejmě poměrně jednoduché. Upozorňuji ale, že 6EX 2,4GHz nemá (naštěstí) programově nic moc společného se známou 6EXA - má o volný mix víc a navíc jsou mixy víc ovlivnitelné, takže se dá elektrovětroň odladit docela hezky. Celkem nemám co vytknout, mohlo by to umět o trochu více, nicméně vše, co sliboval manuál, souprava splňuje, nenašel jsem žádný zádrhel.
Nicméně ale přeci jen jedna negativní poznámka - montáž přijímače resp. jeho antén do hotlineru opravdu bude problém, mají-li být antény ve vhodném úhlu vůči sobě, aby se minimalizovalo riziko výpadku. Příležitostně uvedu fotku instalace v Filipu 400 - i tady to je jistý kompromis a přitom v modelu je na elektrovětroň docela dost místa - tohle asi problém bude.