neděle 10. února 2013

Focení z modelu letadla 3. - "DSLR Solution"

Při realizaci projektu focení z modelu letadla jsem se rozhodl paralelně postupovat dvěma směry a kromě již popisovaného čínského EPP-FPVjsem se pustil také do vlastní stavby. Vznikl tak model založený na projektu DSLR Solution z RC Groups. V tomto článku chci popsat první zkušenosti s ním.


Model DSLR Super Solution naleznete na RCG, včetně kompletní sady plánů v PDF. Jde o ryze účelovou "obludu" pro focení větším fotopřístrojem, v originálním provedení šlo o běžnou APS-C zrcadlovku Nikon 3100. Model je postaven z běžného polystyrénu doplněného o překližku, výrobní náklady jsou tedy minimální. Originál je bez povrchové úpravy. Můj exemplář je sice tvarově totožný, konstrukce se ale dost liší. V první řadě je velikostí pouze 75% originálu - počítal jsem maximálně se Sony NEXem a tak nebylo nutné počítat s tak velkou plochou. Zadruhé jsem se rozhodl pro "tradiční socialistickou" konstrukci, kdy je polystyrénové křídlo potaženo hnědou papírovou lepicí páskou. Tohle je osvědčená metoda, která s mizivými náklady poskytne až nečekaně slušný povrch.
Ke stavbě není moc co dodat, základem je připravit si odporovou pilu a šablony profilů, pak už celkem není problém nařezat křídlo a další díly. Chce to trochu cviku, první pokus jsem zkazil, ale pak už nebyl problém. V konstrukci křídla jsem ignoroval podle mě dost zcestné vyztužení pásky překližky a raději si udělal jednoduchý přípravek pro vyříznutí zářezu na smrkovou lištu, ve středu křídla je pak Purexem vlepena lišta 3x10mm, v uchách 3x5mm. Po vlepení nosníků a mírném přebroušení (vysavač po ruce!) se křídlo polepí papírovou páskou. Klasické práce do vany - namočit pás a postupne od odtokové hrany polepujeme s mírným překryvem. Dojem při práci nestojí za moc, ale po uschnutí budete asi kvalitou povrchu překvapeni, opravdu hezky se napne. Po přilepení uší jsem křídlo jednou natřel válečkem zředěným lesklým akrylovým lakem a bylo připraveno. K trupu a ocasním plochám není co dodat, provedení je poměrně přesně podle originálu, pouze jsem spodní část trupu opět přelepil lepicí páskou.
Osazení je co dům dal - motor MVVS 2/1120, vrtule 10x5, regulátor TGY Plush 30A, serva 2x TG9, akumulátor 3s2200mAh. Zajímavá je RC souprava -  použil jsem historickou Graupner FM314 s přijímačem MZK Penta na 35MHz, což je kompatibilní s videovysílačem v pásmu 2,4GHz. Vzhledem k řízení pouze SOP, VOP a motoru není absence jakýchkoli mixů problém.

Model vznikal po chvilkách asi 14 dní, nakonec se dočkal dokončení. Přiznám se, že když jsem ho viděl, tak jsem měl chuť se na zálet úplně vykašlat, nějak jsem naprosto postrádal k modelu důvěru, nelíbil se mi atd. Nakonec jsem se ale přesvědčil, abych to zkusil a zajel jsem na letiště. Model byl v tu dobu ještě s hnědým křídlem jen s jednou vrstvou laku.
Má deprese pokračovala ještě při startu, model je docela problém hodit, protože ho klopný moment motoru doslova trhá z ruky a překlápí dopředu. Nicméně už jsem se rozhodl zálet dokončit a odstartoval jsem. A pak jsem už jen zíral, jak jsem model špatně odhadl - ono to nejen letí, ono to letí výborně! Naprosto stabilní let s výborným kluzem, není co dodat. Prostě toto jsem neodhadl a byl jsem moc překvapen - příjemně.
Doma jsem křídlo natřel (opět válečkem) zředěným bílým Balakrylem a přidal pár barevných pruhů pro lepší viditelnost (také akrylát), viz podoba na fotkách. Pak jsem osadil kamerou a videovysílačem na 2,4GHz a šlo se létat. Vše bez problémů, videopřenos funkční, rušení 35MHz žádné. Pro legraci jsem zkoušel i FPV let s použitím hledáčku kamery. To mi zatím příliš nešlo, ale při té příležitosti jsem zjistil, že model absolutně postrádá pádovou rychlost. Model je skutečně absolutně nemožné dostat do vývrtky, při přetažení jen trochu zhoupne a to je vše. Celkově spokojenost, v dohledné době zkusím i let se zátěží fotopřístroje, nevidím ale důvod k problémům.

Předběžné shrnutí projektu
Pokud se neštítíte ruční práce, lze touto formou získa zajímavý model za naprostou směšnou cenu. Když spočtu náklady na PS, překližku a další věci vyloženě extenzivně, ta jsem i  tak pod 300 korunami, což
je celkem směšná suma. Model má velmi slušné letové vlastnosti.
Za samostatnou pozornost stojí křídlo z kombinace PS-lepenka, to je opravdu zajímavé při směšné ceně a umím si představit využití i na jiných projektech. Složitější je hodnocení celkové koncepce modelu, ta má třeba proti EPP-FPV své klady, ale i zápory a možná by stálo za úvahu při zachování technologie model navrhnout trochu jinak. Ale každopádně není důvod experimentu litovat, zdá se, že tudy může vést cesta. Osobně už přemýšlím o stavbě druhého kusu upraveného na základě získaných zkušeností...

Žádné komentáře: