středa 10. srpna 2011

Magic pro RCEK (J)Před nějakou dobou se mi do výbavy dostal nový model od firmy Reichard - elektrovětroň Magic. S modelem jsem již absolvoval tři soutěže RCEK a jednu RCEJ, což mi snad dává právo trochu zhodnotit jeho možnosti a vlastnosti pro soutěžní nasazení.
Obecně o modelu
Magic je celkem klasický model určený pro soutěžní létání v různých elektrokategoriích, přirozeně nic nebrání ani jeho využití pro létání "jen tak". Křídlo o rozpětí 2000mm je z polystyrénu potaženého balsou s uhlíkovým nosníkem. Existuje jak v jednom kuse (takové mám já), tak i dělené. Potah je buď fólií (ARF), je ale možno zakoupit i ARC verzi a potáhnout model doma - buď opět fólií anebo papírem. V mém případě jsem se rozhodl zkusit právě tu "papírovou" variantu, takže můj exemplář je potažený Japanem Kashmir a 4x lakovaný. Trup je klasický - lamináltová gondola je hodně vyztužená uhlíkem, na ni navazuje kuželovitá ocasní trubka. Ocasní ploch jsou klasické balsové, potažené fólií (u nich jsem fólii zachoval).
Zpracování modelu je výborné - vlastně nemám co vytknout. Z křídla jsem byl takřka nadšený, tato chvála se ostatně týká i ARF verze potažené fólií, kterou provozuje například Radek Novotný - i ta je potažená perfektně. Dobrý dojem dělají i všechny ostatní části modelu.
Kompletace a osazení
Stavba Magicu nečiní problémy. Křídlo jsem jednou nalakoval zaponem, po přebroušení následovalo přilakování Japanu a pak další dva nátěry - bez problémů, u "fóliové verze" to je ještě jednodušší. Protažení kabelů a osazení serv je také bez problémů, použil jsem 4 čínská serva 9103 o hmotnosti cca 4,7g - na klapkách ve verzi s kovovými převody, na křidélka klasická. Dodané páky křidélek jsou perfektní, drobné námitky mám proti táhlům pouze z ocelového drátu 0,8mm. Sice jsem s "dráty" odlétal několik soutěží, ale z hlediska vůlí to není nic moc, doporučuji na křidélkách použít raději uhlíkovou tyčku s koncovkami MPJET micro. Na klapkách jsem  "drát" nechal, jeho pružnost nemusí být na škodu při soutěžních přistáních jako určitý "servosaver".  
Trup je také bez problémů, pouze se mi moc nezdálo řešení odnímací výškovky, připadalo mi, že matice v trubce mohou ovlivňovat kevlarovou nit náhonu výškovky. Nakonec jsem výškovku raději přilepil napevno a je klid :-) Jinak jsem postupoval podle návodu, z hlediska osazení jsou v trupu dvě serva Turnigy 1440, přijímač Futaba R617FS, regulátor Turnigy Plush 30 a motor Mega F5J ve velikosti 2208. Motor se mimochodem montuje velmi pohodlně, protože je použit kužel 36mm a v "čumáku" je více místa.
Co se týče hmotnosti, tak s LiPOL Rhino 2s 1050mAh 40C jsem měl na první soutěži hmotnost přesně 500g (opravdu přesně, váha v Nové Pace oscilovala mezi 499-501g, nakonec jsme se usnesli, že to je 500 g podle pravidel). Model nepotřebuje žádné dovážení, stačí doladit polohu baterie. Později jsem provedl "čistku" v kabelech a konektorech a hmotnost jsem srazil dokonce na 488g, což mi umožnilo mít hmotnost na limitu 500g i se záznamníkem Unilog.
Poměrně zajímavý byl pozdější experiment s osazením pro RCEJ, tedy S400 s převodovkou Hendrych - i toto je možné, ale bylo nutné dovážení na ocase, tato jednotka je přeci jen těžká. Nicméně létání v RCEJ bylo bez problémů, celková hmotnost je nějakých 540g - pokud někdo má zájem o tuto starší kategorii, může Magica bez obav použít.
Letové vlastnosti a výkony
Začnu od motorového letu - ten je díky malé hmotnosti opravdu výborný, s předpisovou malou Megou letí Magic prakticky svisle nahoru s počáteční stoupavostí přes 12m/s. Tady není o čem psát - vše zcela bezchybné.
V kluzu si také také není na co stěžovat - Magic má malé opadání a dobré vlastnosti v kroužení, mimochodem se výborně řídí směrovkou, v principu by asi létal i bez křidélek. Přirozeně ale ideální je souhra směrovky i křidélek. Těžiště doporučuji spíše posunout více dozadu, při posunu dopředu je sice hodnější, ale více se "hrne" vzduchem a výkony jdou dolů. Pronikavost proti větru je řekněme průměrná, Magic létá slušně tak do větru 6-7 m/s, ale čím víc fouká, tím více se horší výkony a už tak od 6m/s se dají najít lepší modely. Model není příliš citlivý na klapky, v podstatě je za letu nevyužívám vůbec, pouze jako butterfly pro přistání.
Zajímavou otázkou je to, zda volit fólii nebo papírový potah. Stručně řečeno rozdíl není velký, máme srovnání s Radkem Novotným a jsem přesvědčen, že to je víc o pilotovi než o modelu - momentálně má Radek nalétáno daleko víc než já a proto by mě porážel i kdybychom si modely prohodili. Nicméně kdybych měl přeci jen porovnat, tak model s papírovým potahem je přeci jen o něco lehčí, což mu přidá pár procent ve stoupání, je "hodnější", což prospěje horšímu pilotovi a možná je malinko lepší i v kluzu v klidu. Naopak fóliový je o něco rychlejší a pronikavější a co je důležité - připadá nám, že lépe sedí v zatáčce, což se hodí pro taktické létání. Celkově vzato bych asi doporučil spíše ten fóliový, ušetříte si práci při stavbě, bude lepší odolnost proti počasí a v letu tím přitom minimálně nic neztratíte, možná dokonce i získáte.
Celkové hodnocení
Na to, že jde o komerční model "pro masy" je Magic až neskutečně kvalitní "sportovní náčiní" pro RCEK(J). Dovolím si tvrdit, že je Magic konkurenceschopný s jakýmkoli jiným RCEK modelem, ovšem cenově patří k nejdostupnějším. Firmu Reichard je možno velmi pochválit, tohle se skutečně povedlo :-)

Žádné komentáře: