středa 19. listopadu 2008

Seznam povolených motorů BLDC pro rok 2009

Seznam je podle abecedy, odkazy jsou na zdroj, který jsem měl zrovna po ruce, pokud je odkaz na prodejce, tak naprosto neřeším jeho ceny a solidnost, jde opravdu jen o seznam motorů! Není zájem preferovat žádného výrobce, takže pokud máte motor, který je podle vás legální a na seznamu není, tak mi dodejte podklady a rád ho přidám, opravdu ale nemám k dispozici všechny motory na trhu. Tyto návrhy mohou klidně podávat i výrobci-prodejci, přirozeně ale na tomto místě bude uveden jen stručný závěr a odkaz na stránku s informacemi (reklamní bannery klidně prodám, ale budou výhradně na běžných místech pro internetovou reklamu, text seznamu motorů je přísně nestranný).
U několika motorů, které nemám k dispozici, ale pokládám je za rozšířené uvádím přímo výzvu k vaší pomoci ...



AXI 
Celá řada 2208, bez námitek

Dualsky
Řada 2826CA.
Motor neměřen, ale je dostupná podrobná specifikace popisující i stator, podle ní je motor legální.

FreeAir
HCS80W
je legální - ověřeno
HCS100W ale už legální není!

Hacker
A20-M - legální bez námitek. Odpovídá i jeho čínský klon značený například KDA 20-26M. V obou případech je podstatné písmeno M (Medium) v názvu, motor značený S (Small) je legální, ale zbytečně malý, motor L (Large) ale už legální není!

Himodel
Pod tímto označením se prodávají mimo jiné i přesné kopie AXI, značené natvrdo jako 2208, například A2208/14. Tyto motory jsou přirozeně legální.
Další nabízená řada je značená FC, motory FC2826/xx budou legální téměř jistě, bylo by to ale vhodné ověřit - nemám k dispozici.

Megamotor
Řada RC400/7 je téměř jistě legální.
V řadě MIG naopak regulérní motor nevidím.

Turnigy
TR 28-26 s udanou hmotností 45g je legální.
Pozor, motor Tgy Aerodrive SK series 28-26 legální naopak NENÍ, stator je velikostí prakticky na úrovni řady 2212!!
Motor Turnigy 2209 (červený) je také legální, byť poměrně nadoraz.

RAY
Motor 2826 je legální. Udaná hmotnost je sice poměrně vysoká, ale podle měření uživatele je ve skutečnosti pod 48g a v pořádku je i velikost statoru. Toto je mimochodem vůbec první případ spolupráce zmíněné v úvodu, motor jsem původně uvedl jak "nejasný" a jeden z jeho uživatelů ho promptně oměřil, děkuji...

Scorpion
Motory řady 2208 (a přirozeně i menší 2205) jsou legální, viz zde. Legální jsou i 2208 z HK série, ale jejich kV je pro RCEJ patrně nepoužitelné.

úterý 18. listopadu 2008

RCEJ BLDC 2009 - finální znění

Takže po uplynutí stanovené lhůty k připomínkám je zde verze pravidel, která by měla platit po celý rok 2009:

Lze použít motor třídy označované jako 2208/2826 s maximálním průměrem 28mm a délkou 26mm s maximálním průměrem statoru 22mm a maximální délkou magnetů 9mm.
Maximální hmotnost motoru je 48g.

Jsou povoleny výhradně motory s rotačním pláštěm (lidově "oběžka" či outrunner) bez převodovky.
V případě sporného motoru (nestandardní řešení vedoucí k větší délce, větší hmotnost z důvodu konstrukce atd.) je rozhodující pro přijetí rozměr statoru a magnetů.

Soutěžící je povinen umožnit kontrolu rozměrů motoru, doporučuje se řešit instalaci do modelu s ohledem na možnou potřebu snadné demontáže.
Minimální rozměr použitých vrtulových listů je 10x6 palců podle údaje výrobce.
Napájení motoru je výhradně z dvou článků LiPOL, LiION či LiFe s libovolnou kapacitou.


Na finální definici motoru se vlastně nic nemění, došlo pouze k upřesnění některých formulací. I zdánlivá změna v tom, že původně byla uvedena maximální délka 9mm pro stator a nyní pro magnety je jen upřesnění vzniklé na základě praktických zkušeností z měření řady motorů, ukázalo se, že měření délky statoru je často diskutabilní a s nepřesným výsledkem a měření magnetů je kupodivu jednodušší.
Hmotnost jsem v pravidlech nechal, ač je o odstavec dále uvedeno, že vlastně není podstatná a primární je stator-magnety. Důvod je prostý - jde o snažší orientaci v nabídce, po delším průzkumu trhu se ukázalo, že prakticky všechny motory s udanou hmotností do cca 46g vyhovují i rozměry, naopak u motorů s udanou hmotností 50g a více to už platit nemusí, i když se třeba jmenují 2826. Těch 48g je jakási střední hodnota, do které je velmi vysoká pravděpodobnost, že bude vše OK.
Déle jsem rozjímal nad definicí vrtule, ale nakonec jsem snahu o upřesnění vzdal. Je prakticky jisté, že nikdo nebude mít kužel s průměrem pod 30mm a z toho plynoucí roztečí čepů kolem 32mm, tady nikdo výhodu menší vrtule pro vyšší kV nezíská. Užívané sklopné listy mají rozměry vesměs vyznačeny ať je to RFM, Aeronaut, Graupner nebo i levné čínské z Hobbycity. Pokud by snad někdo nějaké listy bez označení měl, tak nechť si ověří průměr na daném kuželu minimálně 254mm a odhadem porovná stoupání s nějakými známými 10x6, pokud nebude viditelně menší, tak nechť je použije. Nevidím důvod to příliš dlouze řešit, pravidlo je stejně primárně cíleno proti užití vrtulí menšího průměru s normálním stoupáním, třeba 8x6, což by neprošlo měřením průměru, pokud by na neoznačeném listu proklouzlo o trošku menší stoupání, třeba 10x5, tak to zásadní vliv mít nebude a je navíc nepravděpodobné, že by se podobných případů objevil podstatný počet.
Určitý rozruch může vzbudit bod snad jen bod o povinnosti počítat s kontrolou. Doporučuji ale zachovat klid, jsem si absolutně jistý, že detailních měření bude na soutěžích minimum, naprostá většina soutěžících bude létat s některým ze známých motorů a nebude co řešit. Na druhé straně je ale nepřijatelná situace, aby nastal spor typu, že je nějaký model podezřelý a soutěžící se bude hádat, že je motor neoddělatelný – v reálu je demontáž o jednom šroubu nebo dvou červících kuželu a dvou šroubech na vlastním motoru, při mých testech pohonných jednotek prohazuji motory za cca 5 minut (v normálních modelech, žádné rychloupínáky) a opravdu nevidím důvod, proč by se na to měl někdo vymlouvat. To, že se kontrola přímo zmiňuje v pravidlech, je právě pro vyloučení sporů, při této striktní formulaci by se měl každý zamyslet při řešení montáže motoru do modelu...
No a zásadní informace na závěr - na této adrese se budu snažit aktualizovat seznam legálních motorů.

úterý 11. listopadu 2008

Malé zamyšlení nad vývojem RCEJ

Téměř jisté zavedení malých oběžek vede kromě jiných otázek i k debatám na téma, zda bude nárůst výkonů, zda se bude létat do šílených výšek atd. Podle mého názoru ale tyto diskuze trochu přehlížejí jednu zásadní skutečnost - totiž obrovský rozvoj kategorie RCEJ už se čtyřstovkami.
Uvedu konkrétní čísla.
V roce 2007 jsem začal v půlce sezóny létat soutěžně se čtyřstovkou na přímo s LiPOL. S tímto modelem jsem létal 200-210m vysoko a byl to tehdy dost jasný nadprůměr. Do konce roku jsem po využití převodovek dosáhl na cca 260m a v té době to byla špička. Sezónu 2008 jsem ale už začal s výškami nad 300m, do konce roku jsem se dostal na standardní hodnoty kolem 350m a i přes tento nárůst mám spíš pocit, že jsem za absolutními maximy spíš malinko zaostal. Pro rok 2009 počítám, že při použití čtyřstovky (kterou budu pořád mírně ladit kvůli plánované účasti v EuroCupu) budu za 60s celkem spolehlivě létat do cca 400 metrů. K tomuto není moc co dodat - nárůst na dvojnásobek bez jakékoli změny motorů za cca 2 roky je prostě obrovský.
Co se stane po povolení BLDC? Testů jsem dělal celou řadu a výsledky jsou dost podobné čtyřstovkám - model o hmotnosti 530g jsem schopen dostat do cca 350m, malý lehký model půjde přes 400m, ale bude v jisté nevýhodě v kluzu a viditelnosti, naopak větší modely budou létat třeba do 300m, ale budou mít větší možnosti v kluzu. Pro mě je to v podstatě to samé jako dosud, podotýkám že výšky uvedené u čtyřstovek jsem létal s LiPOL, takže se u mě hmotnost modelů příliš nemění (pokles o maximálně 40-50g). 
Čekal bych ale zásadní změnu v něčem jiném - myslím si, že se hodně srovnají výkony mezi absolutní špičkou a řekněme průměrem. U čtyřstovek byly mnou udávané výkony pro hodně lidí zcela nedosažitelné, navíc byly hodně podmíněny ochotou věnovat se nadstandardní údržbě a přiznejme si často i tím, jak rychle čtyřstovka shořela. U BLDC ale rozdíl mezi "šílenci" a "normálními lidmi" tak velký nebude, zkušenosti dost jasně ukazují, že extrémní přetěžování malých oběžek nemá cenu, chovají se trochu jinak než čtyřstovky, ani tak moc neodcházejí, spíš se ale při přetížení velkou vrtulí lidově řečeno "zadusí" a výkon prostě nahoru nejde.
Bude tento trend pozitivní nebo negativní? Nevím, na jednu stranu je vyrovnanost výkonů kladem, ale na druhé straně tu hrozí, že podobně jako v RCEN či RCEO naroste význam přistání proti plachtění. Pro rok 2009 asi žádné řešení neexistuje, ale pokud se obavy potvrdí, tak bude nutné něco vymyslet. Osobně bych se klonil k tomu postupně definitivně opustit naše "národní specifika" a přejít plně na styl létání mezinárodní F5J/F5J400/F5Joutrunner. Při tomto stylu se doba motorového letu odečítá od výsledných bodů, do letu tedy přibyde prvek taktiky, kdy si každý volí, zda poletí na motor na jistotu do velké výšky anebo vypne dříve, získá tím více bodů, ale taky může dost ztratit. Že to přispěje k významu schopnosti plachtění je asi jasné.
Ale nechme se překvapit, toto je zatím opravdu výhradně v pozici vzdálenějších vizí, které určitě nebudou mít žádný velký vliv na sezónu 2009...