středa 5. prosince 2007

Pár poznámek k NRX-18

V poslední době vzbudil na autíčkářských diskusích určitý rozruch podvozek Nanda NRX-18 pro kategorii 1:18 onroad. Podvozek přirozeně zaujal svou cenou, kdy je standardní cena při koupi v ČR něco pod 1600 korun, navíc se ale v objevily akční ceny, kdy je nyní stejný podvozek k mání od Conrada za pouhých 30 Euro (pro milovníky nadávek na české prodejce ale upozorňuji, že
jde opravdu o akci, standardní cena je 50 Euro, což se od ceny v ČR už tak moc neliší).
Po počátečním nadšení následovala jistá až snad frustrace, kdy uživatelé NRX-18 upozornili na některé problémy z praxe, ovšem někdy to "zklamání" vede až k druhému extrému, kdy se Nanda odsuzuje. Pravda je ale jako obvykle někde uprostřed a jelikož jsem vlastníkem jak NRX-18, tak XRAY M18, tak si snad mohu dovolit to trochu shrnout.

Co je opravdu vadou NRX-18?
Hlavní kix je u pohonu. Nanda má v ceně motor - klasický stock 180, kterému není co vytknout, můj kus už má najeto přes dvě hodiny čistého času a prostě funguje. Bohužel je ale v dodávce velmi nevhodný (příliš těžký převod) a navíc nepřesný pastorek a motor je uchycen v držáku, který nemá žádnou možnost nastavení polohy a tedy ani zubové vůle. Nemá cenu to okecávat - NRX-18 po vybalení z krabice prostě NEJEDE - motor je přetížen a mě se navíc pastorek doslova roztrhl. Je to velká chyba, k řešení je třeba pořídit jiný pastorek (cca 17z, hodí se jak od XRAYe, tak kovový ALSracing) a k jeho použití je nutno vyřešit držák motoru. Držák motoru lze různě vyřešit po domácku skoro zdarma, při koupi nového lze použít standardní držák XRAY (280 korun) nebo koupit kovový přímo od Nandy (skoro 500). Investice do pastorku a držáku je zkrátka nutná a kolísá od cca 150 korun za pastorek ALS a domorobo držák po skoro 800, pokud by se koupil kovový držák a celá sada pastorků XRAY.

Co až tak docela vadou není?
Výše uvedený je vážný problém, ale popravdě vlastně jde o jedinou NEZBYTNOU investici. Původně to vypadalo, že bude nutné koupit tzv. Wheel connector pro možnost změny obutí, ukázalo se alo, že dodané disky jsou hladké, takže na ně lze bez problému nandat mechovky třeba od ALS, investice je tedy už jen volitelná. Vyloženou fámou jsou pak námitky proti diferenciálům, ty jsou zhruba rovnocenné těm ze základního provedení M18, dokonce možná lepší. Toto vzniklo tak, že jeden uživatel zmínil dojem, že jede NRX-18 s diferenciály XRAY tišeji a o něco lépe, což přirozeně je možné, ale to neznamená, že je tato změna nutná! Podobné je to i s dalšími doplňky, autu jistě prospěje třeba laminátové horní plato pro NRX od ALS (cca 150,-), ale to už jsme u vylepšování, ne u základu.

V čem bych NRX-18 dokonce dal před M18?
Srovnám-li NRX-18 s mým M18, tak se M18 jeví o dost lépe. Jenže je třeba obratem dodat,že mám M18 poměrně "vytuněnou" a v dost detailech se blížící k současné M18 PRO, což už je cenově jinde. Porovnám-li s "holým" M18, tak je nutno říct, že Nanda dává v základu víc možností nastavení - u M18 je třeba přikoupit dodatečné díly. Tuhost šasi je tak asi stejná, připadá mi ale, že Nanda docela hodně "ztuhne" po použití laminátového horního patra (je širší). Pak je určitě tužší než M18 v základu a cena patra je přitom jen cca 150 korun, vyztužení M18 vyjde dráže. Pokud chceme navíc jezdit v kategorii stock, která se v poslední době dost rozmáhá, tak potěší i motor v ceně u NRX - je to taky pár stovek k dobru... Sečteno a podtrženo je podle mě NRX-18 po doplnění díly za cca 700 korun (cena tedy při standardním nákupu do 2300) celkem rovnocenná a v detailech možná i lepší než M18 v základním provedení, kde je cena po přidání stock motoru asi 3200 - není to zas tak zanedbatelný rozdíl, který se navíc při využití aktuální akční ceny Conrada dál zvedne. Myslím si, že se od XRAYe víc vyplatí dražší verze PRO, kterou lze brát jako podvozek bez větších limitů a při uvedení NRX-18 na jeho úroveň cena vzroste taky na skoro 5000 korun, což je rozdíl proti M18 PRO celkem zanedbatelný.Pro začátečníka se zájmem o ježdění se stock 180 ale NRX-18 bez váhaní doporučím, podmínkou ale je, že mu bude mít kdo poradit s úvodním nastavením...
Celkem vzato mi tedy hodnocení vychází dost střízlivě - doporučuji nebrat moc vážně výkřiky, že Nanda je k ničemu, zrovna tak bych se ale nepodepsal ani pod názor, že jde o smrtící ránu pro XRAY M18, skutečnost opravdu tak moc vyhrocená není!

Žádné komentáře: